To, czy dziecko będzie chętnie mówiło, w dużej mierze zależy od osób mu najbliższych. Warto przy okazji codziennych czynności (np. spaceru,  oglądania telewizji, jazdy samochodem) doskonalić mowę pociechy i ośmielać ją do swobodnego wypowiadania się.

1.Zachęcaj ale nie zmuszaj do rozmowy. Jak najczęściej pytaj dziecko o opinie( np. „Co najlepiej lubi jeść na śniadanie ?”, „Dokąd chciałoby pojechać na wakacje?”). Wybierz moment, gdy dziecko jest wypoczęte i niezajęte innymi ważnymi dla niego sprawami

2.Słuchaj dziecka z wielka uwagą . Odłóż wszystkie czynności na bok. Skup się tylko na tym, co mówi dziecko.

3.Rozwijaj słownictwo pociechy. Wprowadzaj nowe wyrazy w znanym dla dziecka kontekście (np. oglądaj bajkę, powiedz że to animowana).

4.Bądź dowcipna, dzieci lubią się śmiać. Żarty rozluźnią  malucha oraz zachęcą do pełnej humoru rozmowy z mama.

5.Odgrywajcie scenki. Najlepiej z życia codziennego. Dziecko może poprosić w zabawie np. w sklep panią , podziękuje koledze za pomoc. To ułatwi wypowiadanie się już w realnych sytuacjach życiowych.

6.Proponuj zabawy językowe. Jadąc autobusem, wymieńcie wszystkie rzeczy w pobliżu na daną literę (np. „a”, „f”) albo wymieniajcie słowa, jakie kojarzą się np. z jedzeniem.

7.Zainspiruj się telewizją. Proś dziecko, by opowiedziało co widziało w telewizji, lub wymyśliło, co zdarzy się w następnym odcinku ulubionej bajki.

8.Opowiadaj o sobie. W ciekawy sposób zrelacjonuj np., co ciekawego zdarzyło się w pracy. Tak dasz przykład swobodnego wypowiadania się.

9.Czytaj dziecku wtedy to rozwija wyobraźnię. Może opowiedzieć obejrzaną bajkę.

10.Obserwuj dziecko czy i jak reaguje na dźwięki otoczenia słuch jest warunkiem rozwoju mowy.

11.Dostarczaj prawidłowych wzorców wypowiedzi. Nie powtarzaj wytworów dziecka.

12.Jeśli źle wymawia jakąś głoskę nie każ mu powtarzać wyrazów z ta głoską ponieważ to tylko utrwali złą wymowę. Dziecko nie przygotowane pod względem artykulacyjnym nie różnicuje dźwięków mowy.

13.Nie należy karać ani zawstydzać za złą wymowę gdyż hamuje to chęć do mówienia, a w konsekwencji spowolnienie procesu rozwoju mowy.

 

Powered by joomla.

Kontakt

Przedszkole nr 56

ul. Kurantowa 3

tel.:   81 741-31-96

20-838 Lublin

Więcej

 

Inne

logo bip2 

 

 

 

 

 

RODO

 

Klauzula Informacyjna